Cesarz Kangxi (1654-1722) rządził krajem jako drugi cesarz z dynastii mandżurskiej. JEGO PANOWANIE było najdłuższe w całej historii Chin i trwało nieprzerwanie 61 LAT!
W 1703 r. cesarz Kangxi wybrał na LETNIĄ REZYDENCJĘ CHENGDE. Miejsce położone w dolinie rzeki i otoczone górami Yan Shan posiadało naturalne warunki obronne oraz pozwalało Mandżurom oddawać się polowaniu i sztuce wojennej.
Na południu kompleksu można podziwiać eleganckie pałacyki, jeziora
i pawilony nad wodą.
Miejsca te można zwiedzać łódką.
Do rezydencji należy OSIEM KLASZTORÓW ZEWNĘTRZNYCH.
XVIII-wieczny KLASZTOR PUNING wybudowany w mieszanym CHIŃSKO-TYBETAŃSKIM STYLU jest najwspanialszym z klasztorów zewnętrznych. Powstał w 1755 roku na pamiątkę pokonania mongolskich buntowników.
DACHENG GE - PAWILON MAHAJANY (37 m wysokości) symbolizuje pałac Buddy na górze Sumeru, czyli CENTRUM BUDDYJSKIEGO WSZECHŚWIATA. W Pawilonie Mahajany znajduje się NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE drewniany olbrzymi 22-metrowy posąg przedstawiający rzeźbę BOGINI MIŁOSIERDZIA GUANYIN (w buddyzmie indyjskim występującej jako Awalokiteśwara).
STUPA (czorten) reprezentuje fizyczną obecność Buddy. Często zawiera relikwie i szczątki wielkich lamów.
Młynki modlitewne stosowane są w buddyzmie tybetańskim. W zdobionych cylindrach umieszcza się ŚWIĘTE MANTRY i MODLITWY. Obracanie nimi (zawsze zgodnie ze wskazówkami zegara) zwiększa szanse na wysłuchanie modlitwy.
Największym
z ośmiu klasztorów zewnętrznych jest KLASZTOR PUTUO ZONGCHENG – ŚWIĄTYNIA DOKTRYNY POTARAKA.
Jest to replika PAŁACU POTALA
w LHASIE.
W klasztorze znajdują się dwie PAGODY z drzewa sandałowego, wystawy płócien religijnych zwanych THANGKA oraz przedmiotów sakralnych.