AMRITSAR

(z języka pendżabskiego: Sadzawka Nektaru Nieśmiertelności) to miasto w stanie Pendżab, w pobliżu granicy z Pakistanem. W mieście tym znajduje się najważniejszy obiekt kultu Sikhów – ZŁOTA ŚWIĄTYNIA zwana Darbar Sahib (Dwór Pana), w której przechowywany jest oryginał świętej księgi Sikhów.

SIKHIZM jest jedną z najmłodszych religii świata. Została stworzona w XV wieku przez Guru Nanaka, który chciał usunąć różnice religijne dzielące ludzi. Zakłada wiarę w jednego, bezpostaciowego boga, odrzucając kult wizerunków, rytuały i podział kastowy. Amritsar dla sikhów jest miejscem tak ważnym, jak  Watykan dla katolików czy Mekka dla muzułmanów.

 ZŁOTA ŚWIĄTYNIA SIKHÓW

została zbudowana w XVI wieku, stanowi połączenie architektonicznych stylów islamu oraz hinduizmu. Świątynia była niszczona przez afgańskich najeźdźców, ale w 1830 r. odbudował ją maharadża Pendżabu Randżit Singh, który do odbudowy użył marmuru i miedzi, dodatkowo jej kopułę pokrył złotem o wadze 100 kilogramów!

Hari Mandir

to najświętsze miejsce Sikhów. Świątynię ozdobiono wspaniałymi inkrustacjami wykonanymi techniką PIETRA DURA. W Hari Mandir w ciągu dnia przechowywana jest ŚWIĘTA KSIĘGA, którą wieczorem przenosi się w uroczystej procesji do budynku Akal Takhat (siedziby najwyższej władzy Sikhów).

 

Woda z sadzawki Amrit Sarowar służy do rytualnych oblucji,

4 (7)

 

 

Złota kopuła przedstawia ODWRÓCONY KWIAT LOTOSU. Zwrócenie kwiatu w stronę ziemi symbolizuje troskę sikhów o losy świata.

 

 

Sikhowie są łatwo rozpoznawalni po charakterystycznych turbanach oraz długich brodach.

4 (8)

4 (6)

 

We wszystkich sikhijskich świątyniach jest kuchnia,

korzystają z niej zarówno wierni, jak i zwiedzający.

W Armitsarze codziennie wolontariusze gotują dla ok. 30 tysięcy ludzi. Obok kuchni mieszczą się gurdwary, w których można przenocować za darmo.

4 (10)

4 (11)

 

 

 

 

 

Park Jallianwala Bagh

to miejsce, gdzie 13 kwietnia 1919 r. brytyjskie wojsko otworzyło ogień do nieuzbrojonych demonstrantów zabijając prawie 300 i raniąc 2700 osób.

3 (3)

3 (2)

 

Wydarzenia te upamiętnia „Galeria Męczeństwa” oraz tablica pamiątkowa przy wejściu do parku. Tragedia była jednym z wydarzeń, które popchnęło społeczeństwo do walki o niepodległość Indii.

3 (4)

3 (1)

 

Najłatwiej dostać się do Amritsar pociągiem.

Na peronie zawsze znajdą się chętni, którzy pomogą z walizką. Dla Hindusów łatwiej jest przenieść ponad 20 kg walizkę na głowie, niż pchnąć ją na 4 kółkach!

1 (2)

1 (1)

Przy okazji można spotkać wielu sikhów i dowiedzieć się ciekawostek o ich życiu.