AMRITSAR
(z języka pendżabskiego: Sadzawka Nektaru Nieśmiertelności) to miasto w stanie Pendżab, w pobliżu granicy z Pakistanem. W mieście tym znajduje się najważniejszy obiekt kultu Sikhów – ZŁOTA ŚWIĄTYNIA zwana Darbar Sahib (Dwór Pana), w której przechowywany jest oryginał świętej księgi Sikhów.
SIKHIZM jest jedną z najmłodszych religii świata. Została stworzona w XV wieku przez Guru Nanaka, który chciał usunąć różnice religijne dzielące ludzi. Zakłada wiarę w jednego, bezpostaciowego boga, odrzucając kult wizerunków, rytuały i podział kastowy. Amritsar dla sikhów jest miejscem tak ważnym, jak Watykan dla katolików czy Mekka dla muzułmanów.
ZŁOTA ŚWIĄTYNIA SIKHÓW
została zbudowana w XVI wieku, stanowi połączenie architektonicznych stylów islamu oraz hinduizmu. Świątynia była niszczona przez afgańskich najeźdźców, ale w 1830 r. odbudował ją maharadża Pendżabu Randżit Singh, który do odbudowy użył marmuru i miedzi, dodatkowo jej kopułę pokrył złotem o wadze 100 kilogramów!
Hari Mandir
to najświętsze miejsce Sikhów. Świątynię ozdobiono wspaniałymi inkrustacjami wykonanymi techniką PIETRA DURA. W Hari Mandir w ciągu dnia przechowywana jest ŚWIĘTA KSIĘGA, którą wieczorem przenosi się w uroczystej procesji do budynku Akal Takhat (siedziby najwyższej władzy Sikhów).
Woda z sadzawki Amrit Sarowar służy do rytualnych oblucji,
Złota kopuła przedstawia ODWRÓCONY KWIAT LOTOSU. Zwrócenie kwiatu w stronę ziemi symbolizuje troskę sikhów o losy świata.
Sikhowie są łatwo rozpoznawalni po charakterystycznych turbanach oraz długich brodach.
We wszystkich sikhijskich świątyniach jest kuchnia,
korzystają z niej zarówno wierni, jak i zwiedzający.
W Armitsarze codziennie wolontariusze gotują dla ok. 30 tysięcy ludzi. Obok kuchni mieszczą się gurdwary, w których można przenocować za darmo.
Park Jallianwala Bagh
to miejsce, gdzie 13 kwietnia 1919 r. brytyjskie wojsko otworzyło ogień do nieuzbrojonych demonstrantów zabijając prawie 300 i raniąc 2700 osób.
Wydarzenia te upamiętnia „Galeria Męczeństwa” oraz tablica pamiątkowa przy wejściu do parku. Tragedia była jednym z wydarzeń, które popchnęło społeczeństwo do walki o niepodległość Indii.