Mumbaj, dawniej Bombaj
jest stolicą indyjskiego stanu Maharasztra, leży nad Morzem Arabskim. Jest to największe i najbardziej kosmopolityczne miasto Indii.
Do dziś nosi piętno architektury ery wiktoriańskiej.
BRAMA INDII
łuk o wysokości 26 m jest najsłynniejszym obiektem w mieście, który w okresie rozkwitu Imperium Brytyjskiego witał podróżnych zbliżających się do indyjskiego brzegu. Bombaj jest największym portem handlowym kraju. Wrota Indii wzniesiono w latach 1915-1924, aby uczcić wizytę króla Anglii Jerzego V i jego małżonki Marii w 1911 roku. Dziś są najpopularniejszym miejscem spotkań towarzyskich.
Tuż obok znajduje się luksusowy hotel
Taj Mahal,
w którym miał miejsce atak terrorystyczny w 2008 r.
Wówczas w serii 10 ataków terrorystycznych zginęło w Bombaju 166 osób, a 293 zostało rannych.
Tarasowe wiszące ogrody na Malabar Hill
Z tego miejsca roztaczają się piękne widoki miasta. W tym rejonie znajdują się parsyjskie kamienne Towers of Silence (Wieże milczenia). Wieże są otoczone wysokim murem, nie są udostępnione zwiedzającym. Parsowie czczą ziemię, wodę i ogień, a żeby nie kalać żywiołów pozostawiają na tych wieżach ciała zmarłych, oddając w ten sposób zwłoki sępom.
U wschodnich wybrzeży miasta znajduje się
WYSPA ELEFANTA,
gdzie można podziwiać świątynie wykute w skalnych klifach pochodzące z VI wieku, które są poświęcone bogu Śiwie. Nazwa Elefanta pochodzi od stojącego tu niegdyś posągu słonia.
Największą atrakcją wyspy jest posąg TRZYGŁOWEGO Śiwy, Maheśamurti.
Potężna rzeźba prezentuje trzy oblicza boga Śiwy. Środkowa twarz przedstawia Śiwę Zachowawcę, skupionego na własnym wnętrzu. Na zachód patrzy łagodny Śiwa Stwórca, na wschód okrutny Śiwa Niszczyciel.
Wioska w drodze...
Występujące w Indiach czarnoziemy doskonale nadają się na uprawę BAWEŁNY, dzięki czemu Indie są ogromnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego.
ADŹANTA (AJANTA)
W Adźancie znajduje się zespół 30 grot, który jest wykuty w skałach klifu w kształcie podkowy.
Groty te położone nad rzeką Waghorą były użytkowane przez krótki czas, a do ich odkrycia doszło przypadkowo (1819 r.) przez angielskich myśliwych.
Dawniej zamieszkiwali je rzemieślnicy, mnisi i artyści.
W Adźancie znajduje się 5 świątyń (ćajtja gryha) i 25 klasztorów buddyjskich (wihara).
Groty dzielą się na dwie grupy. Wcześniejsze wykuto podczas początkowego okresu rozwoju buddyzmu, zwanego hinajaną (II-I wiek p.n.e.), kiedy Buddę przedstawiano za pomocą symboli. Druga grupa, z okresu mahajany (V-VI wiek) została wykuta za panowania Wakataków, gdy środki wyrazu były o wiele bogatsze.
DAULATABAD
to potężna twierdza zwana pierwotnie Deogiri. W 1296 r. została zajęta przez pierwszego muzułmańskiego najeźdźcę z Delhi, Ala ud-Dina Chaldżiego. W 1328 r. Muhammad bin Tughlak zdobył twierdzę i nazwał ją Daulatabad, co oznacza Miasto Pomyślności. Władca ten chcąc przenieść tu swoją stolicę, nakazał mieszkańcom Delhi pokonać trasę liczącą ponad 1100 km, co było niewykonalne. W skutek tego tysiące ludzi z powodu głodu oraz chorób zmarło w drodze.
Twierdza była podbijana jeszcze wiele razy i miały tu miejsce straszne rzezie.
Wspaniałe 34 groty
w Elurze (Ellora)
wykuwano od VI do X wieku
w skalnej ścianie długości 2 km.
17 z nich to świątynie hinduskie (600–900 n.e.), 12 buddyjskie (400–800 n.e.), a 5 to świątynie dźinijskie (800–1000 n.e.). Sąsiedztwo świątyń trzech wielkich religii Indii uważane jest jako znak tolerancji religijnej.
Najpiękniejszą jest wykuta
w ogromnym klifie
grota nr 16 reprezentująca świątynię Kajlasanatha.
Na olbrzymim dziedzińcu 81 x 47 m, wznosi się 33-metrowy blok skalny tworzący świątynię w formie piramidy, symbolizującą górę Kajlasa - świętą siedzibę Śiwy i jego małżonki Parwati. Świątynię otaczają bogato rzeźbione galerie skalne.
Mauzoleum Bibi ka Makbara
w Aurangabadzie imituje słynne mauzoleum Tadź Mahal.
Mauzoleum zostało wzniesione przez syna Aurangzeba, Azam Śaha, który w ten sposób upamiętnił małżonkę swego ojca, Rabiję Durani.
Dla przypomnienia PIĘKNY ORYGINALNY Taj Mahal w Agrze
Aurangzeb rozszerzył granice imperium, jednak jego fanatyczne propagowanie islamu oraz prześladowanie innych religii doprowadziło do osłabienia państwa.
PUNA (PUNE)
to szybko rozwijające się miasto przemysłowe. Łagodny klimat oraz bliskość Mumbaju sprawiły, że Puna
w XIX wieku była brytyjską stolicą Indii w porze deszczowej.
Warto odwiedzić prywatne Muzeum Raja Kelkar mieszczące się w tradycyjnym domu Marathów. (Imperium Marathów istniało od 1674 do 1818 r. i w szczytowym momencie obejmowało aż 1 mln kilometrów kw).