XI’AN

jest stolicą prowincji Shaanxi, a przez ponad 4000 lat był stolicą 11 DYNASTII.

 

Właśnie tutaj

Qin Shi Huangdi

zjednoczył CHINY

i stał się

PIERWSZYM CESARZEM.

 

 

 

 

Armia Terakotowa

z grobowca cesarza.

 

27

 

Miasto położone na wschodnim krańcu Jedwabnego Szlaku tętniło życiem i przyciągało kupców z innych krajów. W IX wieku Xi’an (zwany wtedy Chang’an) stanowił największe i najbogatsze miasto świata, opływające w bogactwa Jedwabnego Szlaku. Okres rozkwitu Xi’anu przypadł na czas dynastii Tang (618 – 907).

 

 

MURY MIEJSKIE Xi’anu z 1370 roku przetrwały niemal nietknięte do naszych czasów.

 

 

 

1

Mury mają długość 14 km i wznoszą się na wysokość 12 m, a ich podstawy w niektórych miejscach osiągają 18 m grubości. Wykonano je z mieszanki ubitej ziemi, niegaszonego wapna i kleiku ryżowego. Mury są ozdobione z okazji ŚWIĘTA CHIŃSKIEGO NOWEGO ROKU – ROKU TYGRYSA.

23

Muzeum Lasu Kamiennych Tablic

W siedmiu pawilonach znajduje się ponad 1000 steli, kamiennych tablic z inskrypcjami upamiętniającymi ważne osoby i wydarzenia.

24

ZIMOWY PAŁAC CESARSKI

Gorące źródła HUAQING CHI z 723 roku w czasach dynastii TANG były ulubionym miejscem kurortów cesarzy i ich konkubin.

9

 

 
 
Wielka Pagoda Dzikich Gęsi

została wzniesiona w 652 r.

w czasach dynastii Tang.

 

Pagoda była miejscem przechowywania figurek Buddy oraz SUTR - religijnych ksiąg buddyjskich, przywiezionych z Indii przez buddyjskiego tłumacza i podróżnika Xuanzanga, który celem pogłębienia wiedzy o buddyzmie spędził w Indiach aż 15 LAT! Przywiózł ze sobą 657 buddyjskich ksiąg, które wraz z uczniami przetłumaczył z sanskrytu na chiński, a następnie rozkazał wznieść pagodę, by umieścić w niej pisma.

 

 

 

 

.

11

 

 

 

Pagoda mierzy 64 m wysokości,

zbudowana jest z cegły i drewna.

 
Mała Pagoda Dzikich Gęsi (Xiaoyan Ta)

powstała w 709 r. jako RELIKWIARZ w celu przechowywania SUTR przewożonych Jedwabnym Szlakiem z Indii do Xi’an.
Pagodę  w celu ochrony przed ogniem zbudowano z cegły, mierzy 43 m wysokości, niestety została uszkodzona na skutek trzęsień ziemi.

16

15

17

19

 
Świątynia Ośmiu Nieśmiertelnych

jest największą świętą budowlą taoistów.

 

ARMIA TERAKOTOWA – GROBOWIEC PIERWSZEGO CESARZA Qin Shi Huangdi,

który zjednoczył Chiny ponad 2200 lat temu.

Ponad 7 TYSIĘCY naturalnej wielkości wykonanych z terakoty (wypalonej gliny) żołnierzy, oficerów i koni miało strzec grobowiec despotycznego cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Obecne Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin składa się z trzech krypt o głębokości od 4 do 8 metrów, otwarto je w 1994 roku. Największe wrażenie robi komora nr 1 z 6000 WOJOWNIKÓW ustawionych w szyku bojowym.

 

Każda figura posiada indywidualne cechy oraz rysy twarzy, a żołnierze przedstawieni są

w różnych pozycjach. Początkowo wszystkie figury były pomalowane, kolory zachowały się do czasu odkrycia w 1974 r., jednak pod wpływem powietrza barwy zaczęły zanikać.

 

 

Cesarz Qin Shi Huangdi nie licząc się

z kosztami przez 36 LAT zatrudniał

przy budowie swojego grobowca

ponad 700 000 LUDZI!

 

 

Armia Terakotowa została odkryta przypadkiem w 1974 r. przez chłopa drążącego studnię – Yang Xinman, który dziś w muzeum podpisuje książki.

31

 

Armia Terakotowa przypuszczalnie jest tylko częścią kompleksu grobowego. Około 1,5 km od niej znajduje się niezbadany pagórek - prawdopodobnie KURHAN cesarza Qin Shi. Być może w tej mogile w kształcie kopca znajduje się komora grobowa PIERWSZEGO CESARZA, którego ciała dotąd nie odnaleziono.

34

 

W historycznych źródłach znajdują się opisy grobowca, iż podłogę przecinają rzeki rtęci, a perły na suficie odwzorowują gwiazdozbiory. Według przypuszczeń w nekropolii znajduje się prawie 50 grobów cesarskich konkubin, pochowanych żywcem z cesarzem, by nie mogły wyjawić położenia grobowca. Podobny los spotkał budowniczych.

 

 

Niedaleko kurhanu

wydobyto dwa

powozy z brązu.

32

 

 

Prace wykopaliskowe trwają do dnia dzisiejszego,

a w Xi’an jest wiele miejsc,

w których wyrabia się posągi terakotowe.

35

36

Przedstawienie związane z dynastią Tang (618 – 907).

W szczytowym momencie panowania dynastii TANG populacja Xi’anu wynosiła ponad milion mieszkańców, a w mieście było ponad 1000 świątyń.

39

37

38